Vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov a exekúcia

Otázka: 

Dobrý deň, potrebovala by som radu.
Moji rodičia sú manželmi, ale budú sa rozvádzať pretože otec narobil neskutočne veľké dlhy, založil dom no neplatí a má exekútorom zablokované účty. Dnes povedal mame že aby si nechala výplatu posielať na iný účet napr na môj (som ešte maloletá) alebo pod meno inej osoby. Môžu siahnuť teda aj na účet mojej mamy pokiaľ ona postihnutá exekútorom nie je? Pokiaľ áno, a nechá si peniaze z práce posielať na môj účet, má exekútor aj na už kvázi moje peniaze právo? A ak by mal právo siahnuť na môj účet, a nechala by si peniaze posielať na účet napr. svojej kamarátky i tak má exekútor dosah? Prosím odpovedzte mi čo najskôr, je to naozaj naliehavé. Vopred ďakujem.

Vážená pani,

exekúcia sa vedie voči majetku povinného. V zmysle § 147 Občianskeho zákonníka citujem

(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá
vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

(2) To neplatí, ak ide o pohľadávku veriteľa jedného z manželov, ktorí sa dohodli podľa ustanovení § 143a( dohoda o zúžení bezpodielového spoluvlastníctva manželov vo forme notárskej zápisnice ) , pokiaľ táto pohľadávka vznikla pri používaní majetku, ktorý nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Nepoznám samozrejme povahu dlhov, ale domnievam sa, že na účet Vašej matky siahnuť exekútor nemôže pokiaľ nebude rozhodnutie na plnenie vydané aj voči nej.Účet samotný môže obsahovať prostriedky spadajúce do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ale samotný výkon exekúcie a
obmedzenia z toho vyplývajúce môžu byť aplikované len voči povinnému.

s pozdravom Grant


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah