Pracovný problém so zamestnávateľom

Otázka: 

Skončil mi pracovný pomer dňa 31.12.2007 z dôvodu likvidácie podniku podľa §63.písm.1.Zamestnávateľ mi nechce vyplatiť odstupné ze vraj nemá, ze je po krk v dlhoch.Poštou doporučene som mu poslala výzvu 2krát aby mi odstupné vyplatil,nereagoval ani na jednu,vrátili sa mi päť.Nezmeškám lehotu podania ziadosti na sud ked uz je apríl 2008?A môzem ziadosť na sud o odstupné podať aj ako fyzická osoba bez právnika?

Vážená pani,

peňažné nároky vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov sa premlčujú v trojročnej premlčacej dobe a teda lehotu nezmeškáte. Čo sa týka vymáhania pohľadávky tak prichádza do úvahy buď podanie trestného oznámenia za trestný čin Nevyplatenie mzdy a odstupného podľa § 214 Trestného zákona , alebo súdne konanie žalobou. Nehovoríte , či je Váš zamestnávateľ v konkurze, ale v prípade, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu na Vášho zamestnávateľa , tak sa stal zamestnávateľ platobne neschopným a potom Sociálna poisťovňa vypláca peňažné nároky zamestancov z garančného poistenia.Najschodnejšie je podľa mňa najprv podať návrh na trestné stíhanie , pretože neplatíte súdne poplatky, ale zas na druhej strane je otázkou, či trestné stíhanie nezastavia, ak zamestnávateľ preukáže , že nemal peniaze na ich výplatu. Právnik nie je nevyhnutnou podmienkou podani návrhu na súd i keď je lepšie sa poradiť.

s pozdravom Grant


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah