Konkurenčná doložka

Otázka: 

dobry den, Z Vasich predoslych kompetentnych prispevkov som si vyvodil, ze zmluva o dielo, v ramci ktorej som pracoval minule leto v zahranici pre slovensku agenturu, nespada pod zakonnik prace. Tam by bola konkurencna dolozka (ja som ju mal v zmluve naviac az na 3 roky) neplatna. Ale ako je to pokial ju mam v zmluve o dielo? Dodavam ze slo o "nehmotne" dielo (umelecke vystupenia). Je to pre mna velmi dolezite a surne, ak by ste boli tak ustretovy a vyjadrili sa :) dakujem.

Vážený pane,

Zmluva o dielo skutočne nespadá pod pôsobnosť Zákonníka práce. V tejto súvislosti je však potrebné zdôrazniť, že presne nešpecifikujete okolnosti za ktorých bola zmluva uzavretá. Ak by sme i predpokladali, že bola uzavretá podľa Slovenského práva bude sa na ňu vzťahovať autorský zákon č. 618/2003 Z.z. ,Dohody – napríklad zmluva o dielo nesmú odporovať ustanoveniam Autorského zákona Majetkové práva výkonného umelca sú obsiahnuté § 62,63 a podmienky jeho obmedzeniav §§ 38 69 Autorského zákona. Je síce pravdou, že na zmluvu o vytvorení diela § 39 zákona č. 618/2003 Z.z. , sa primerane vzťahuje ustanovenia § 631-648 zákona č. 40/1964 S.b- - zmluva o dielo, ale akékoľvel ustanovenia, ktoré by neprimerane obmedzovali autora, respektíve výkonného umelca nie sú prípustné.
Podotýkam , že zmluva o vykonaní diela sa vzťahuje napríklad na zhotovenie obrazu a pod. ale umelecký výkon ( napríklad spev ) nie je to isté.
Vzhľadom na to, že nepoznám konkrétne ustanovenia zmluvy ani čo vlastne konkurenčná doložka obsahuje môžem odpovedať iba všeobecne.

V každom prípade by som fyzicky navštívil právnika a poradil by som sa s ním. V niektorých prípadoch iba vedomie, že ste si najal právnika postačuje na to, aby sa chovanie protistrany zmenilo z arogantného na korektné.

S pozdravom

Gabriel


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah